Jaki catering dietetyczny wybrać?

10 października 2020 by Brak komentarzy

Wiele osób, u których stwierdzono nietolerancję glutenu lub laktozy, decyduje się na wykupienie odpowiedniej diety, dzięki której mają pewność, że spożywają posiłki bez wspomnianych alergenów. Jaki zatem będzie najlepszy catering bez laktozy i glutenu? O czym pamiętać decydując się na taką dietę?

Celiakia — życie bez glutenu i laktozy

Jeżeli stwierdzono u Was celiakię albo nietolerancję na gluten i laktozę, nie pozostaje Wam nic innego, jak tylko przejść na dietę eliminującą wspomniane składniki. Okazuje się bowiem, że nawet spożycie najmniejszej ilości glutenu i laktozy w pieczywie, jogurtach, słodyczach czy wędlinach, może doprowadzić do nawrotu choroby i pojawienia się objawów. Diety eliminacyjne wymagają zatem dokładnego czytania etykiet produktów, które wrzucacie do sklepowego koszyka. Producenci, zdając sobie sprawę, jak dużym problemem jest nietolerancja glutenu i laktozy poszli o krok dalej i specjalnie oznaczają produkty, z których zostały wyeliminowane wspomniane wyżej składniki. Produkty bezglutenowe oznaczane są przekreślonym kłosem, natomiast produkty bez laktozy są albo fioletowe albo po prostu mają napis: BEZ LAKTOZY. 

Warto pamiętać, że w diecie bezglutenowej i bez laktozy ważne jest to, aby wszystkie składniki pokarmowe, witaminy i mikroelementy dotarły do organizmu. Dlatego też chorzy powinni pamiętać o tym, żeby regularnie spożywać naturalnie pozbawione glutenu owoce, warzywa, mięso, czy nabiał — ten bez laktozy, a także zboża lub pseudozboża, które nie zawierają glutenu — ryż, grykę, komosę, amarantus, czy proso. Jeżeli chcecie wybrać się w danym miejscu, w którym przebywacie do restauracji, jednak obawiacie się, że mogą tam podawać jedynie dania z glutenem i laktozą, zajrzycie na stronę Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej, gdzie widnieje lista miejsc, w których można bezpiecznie zjeść posiłek. Do domu zaś zamawiajcie bezpieczny catering, który w trosce o swoich klientów oferuje obecnie wiele firm cateringowych. 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *