Jak powinna wyglądać dieta bez laktozy i glutenu?

16 listopada 2020 by Brak komentarzy

Aby mieć pewność, że nasz organizm nie toleruje glutenu i laktozy, należy w pierwszej kolejności sprawdzić, czy mamy alergię. Tylko wtedy można mieć pewność, że zastosowana dieta pudełkowa bez laktozy przyniesie oczekiwany skutek. 

Wybierając odpowiednią dietę, warto mieć na uwadze, że powinna być skoncentrowana w 100% na eliminacji alergenu, który szkodzi naszemu zdrowiu. Okazuje się bowiem, że nawet przypadkowe spożycie jego śladowych ilości może skutkować pogorszeniem się stanu zdrowia. 

Jak powinna wyglądać dieta bez laktozy?

Jeżeli stwierdzono nietolerancję laktozy typu pierwotnego lub wtórnego, należy ograniczyć jej spożywanie do tolerowanej ilości. U większości osób, które zauważyły u siebie nieprzyjemne objawy spożycia laktozy, hipolaktazja wynosi od 5 do 10 gramów. Przekładając to na spożycie nabiału, wychodzi około 200 ml mleka. Jeżeli dojdzie do spożycia większej ilości laktozy, pojawią się nieprzyjemne dolegliwości. Warto jednak mieć na uwadze, że taka sytuacja nie będzie miała wpływu na zdrowie czy życie ludzkie. 

Co powinieneś wiedzieć o diecie bezglutenowej?

Dieta bezglutenowa oparta została na eliminacji produktów, które w swoim składzie mają zboże glutenowe — nie tylko jako składnik, ale także jako możliwe zanieczyszczenie dostające się podczas produkcji. Zboża glutenowe to przede wszystkim pszenica (wszystkie odmiany — kamut, orkisz i durum), żyto, pszenżyto, jęczmień i owies. Powinny o tym pamiętać osoby, które borykają się z celiakią. Warto również podkreślić, że w określonych ilościach, mogą one spożywać owies. 

Warto mieć na uwadze, że przy celiakii nie wystarczy wyeliminować wspomnianych wyżej zbóż. Należy także nie spożywać produktów, które zawierają gluten, takich jak pieczywo, jogurty z dodatkami płatków, gotowe dania, w tym szczególnie panierowane, sosy, zupy, czy wędliny. Warto także sprawdzić przed spożyciem każdy lek i suplement diety. Jeżeli jest w nim gluten, on także powinien zostać odstawiony. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *