Diagnostyka problemów z laktozą i glutenem konieczna przed prowadzeniem diety

28 stycznia 2021 by Brak komentarzy

Każdy chciałby dobrze wyglądać i mieć dużo energii. Dlatego też wiele osób decyduje się na zastosowanie diety, która ma poprawić samopoczucie. Należy jednak pamiętać, że wyeliminowanie glutenu i laktozy wymaga zapoznania się z opinią lekarza na ten temat. Tylko odpowiednia diagnostyka w kierunku alergii lub choroby pozwolą określić, że dieta bez laktozy i glutenu będzie konieczna. Jak powinny wyglądać badania i kiedy dobrze jest wprowadzić odpowiednie obostrzenia?

Najpierw diagnoza, potem dieta

Przyglądając się badaniom, nie sposób nie zauważyć, że wdrożenie diety bezglutenowej bez uprzedniej diagnostyki, może spowodować znaczne opóźnienie postawienia prawidłowej diagnozy i wdrożenia określonego leczenia i diety. 

Aby prawidłowo zdiagnozować celiakię, trzeba przeprowadzić badania genetyczne, histopatologiczne, a także serologiczne. Warto wykonać takie badania, aby stwierdzić, czy istnieje genetyczna predyspozycja do zachorowania. Jeżeli okaże się, że wyniki badań będą negatywne, będzie można wykluczyć całkowicie możliwość zachorowania na celiakię w przyszłości. Oznacza to, że nie będzie także potrzebna dieta bezglutenowa i bez laktozy. Jeżeli jednak po badaniach okaże się, że występują symptomy, które mogą oznaczać, iż w przyszłości możesz mieć problemy z trawieniem glutenu i laktozy, trzeba będzie zawczasu zapobiegać dolegliwościom i przejść na wskazaną dietę. 

Kiedy warto przeprowadzić badania genetyczne w kierunku celiakii?

Osoby, które zauważą u siebie utratę masy ciała, problemy z łaknieniem, ciągłe zmęczenie, a także biegunki i wzdęcia, koniecznie powinny przeprowadzić badania w kierunku celiakii. 

Jeżeli chodzi o alergię na gluten, można przeprowadzić zwykłe testy skórne lub pomiar przeciwciał IgE dla glutenu. Niektórzy lekarze zalecają również przeprowadzenie prób prowokacyjnych. Te jednak, dla bezpieczeństwa pacjenta, powinny być przeprowadzone w szpitalu. Tylko wtedy można wprowadzić odpowiednie leczenie. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *