Czy mleko bez laktozy pomaga w odchudzaniu?

2 grudnia 2020 by Brak komentarzy

Każdy, kto boryka się z dodatkowymi kilogramami, szuka sposobów, aby móc je zrzucić. Wiele osób swoje niepowodzenia zrzuca na karb picia normalnego mleka. Czy jednak jest w tym, choć cień prawdy? Czy mleko bez laktozy wspomaga odchudzanie? Pytanie to jest dość trudne, jednak mając na uwadze, że spora część ludzi zastanawia się nad tą kwestią, postaramy się dzisiaj wyjaśnić tę sprawę. 

Moda, czy ratunek — oto jest pytanie!

Mleko bez laktozy można znaleźć praktycznie w każdym sklepie. Czy jednak jest to ratunek dla osób, które nie potrafią z niego zrezygnować, a borykają się nie tylko z nietolerancją laktozy, ale także z nadprogramowymi kilogramami? Czy powinny po nie sięgać osoby, u których nie stwierdzono nietolerancji na laktozę?

Zanim sięgniecie po mleko i przetwory mleczne bez laktozy, musicie dowiedzieć się, dlaczego wiele osób po wypiciu tradycyjnego białego płynu skarży się na sensacje żołądkowe. Okazuje się, że w tradycyjnym mleku istnieje dwucukier nazywany laktozą. W organizmie człowieka wytwarzany jest enzym, który nazywany jest laktazą. To on rozkłada laktozę na cukry proste — glukozę i galaktozę. Jeżeli jest go za mało lub nie ma go wcale, dwucukier w niezmienionej postaci przedostaje się do jelita grubego, gdzie rozkładany jest przez florę bakteryjne. Powstające w tym momencie gazy powodują niepokojące objawy w postaci skurczowego bólu brzucha, wzdęć, czy nawet mdłości i biegunki. Obserwując tego typu objawy, wiele osób decyduje się na całkowitą rezygnację z picia mleka lub przechodzi na spożywanie mleka bez laktozy. Czy jednak pomaga ono w odchudzaniu? Tego nie udowodniono naukowo. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *