Co warto wiedzieć o nietolerancji laktozy i glutenu?

1 lutego 2021 by Brak komentarzy

Dużo mówi się obecnie o złym wpływie na zdrowie glutenu i laktozy. Mając to na uwadze, wiele osób przechodzi na specjalne diety eliminujące wspomniane składniki. Trzeba mieć jednak na uwadze, że catering dietetyczny bez glutenu i laktozy lepiej zamówić po ówczesnym kontakcie z lekarzem, który zleci określone badania. Dzięki temu ma się pewność, że wprowadzone ograniczenia jeszcze bardziej nie spustoszą organizmu. 

Czym jest nietolerancja laktozy?

Nietolerancja laktozy jest następstwem niedoboru laktazy — enzymu, który odpowiedzialny jest za rozkład laktozy na glukozę i galaktozę. Jeżeli nie dojdzie do tego rozkładu, po zjedzeniu mlecznych przetworów mogą pojawić się biegunka, mdłości, bule brzucha i gazy. Niektóre osoby zauważają także pojawienie się wzdęć. Uwarunkowania genetyczne sprawiają, że u wielu osób nietolerancja laktozy, która pojawia się w dzieciństwie, może się cofnąć. Niestety może dojść także do wtórnej nietolerancji, której powodem jest najczęściej czasowy niedobór laktazy. Dzieje się tak, kiedy komórki jelita odpowiedzialne za produkcję wspomnianego enzymu, ulegają uszkodzeniu. Wśród wielu przyczyn takiego stanu jest celiakia. 

Czym jest celiakia?

Celiakia jest genetyczną chorobą, która objawia się po zjedzeniu glutenu. Okazuje się, że układ immunologiczny osób, które cierpią na wspomniane schorzenie atakuje własne tkanki. Dlatego też chorzy, u których zostanie stwierdzony ten stan, powinni jak najszybciej odstawić nie tylko produkty z glutenem, ale także z laktozą. Jeżeli do tego nie dojdzie, pojawi się stan zapalny, który spowoduje wyniszczenie kosmków jelitowych. Taki stan powoduje, że zostaje upośledzone wchłanianie składników odżywczych. Do najczęściej odczuwanych dolegliwości można zaliczyć chudnięcie, problemy żołądkowo — jelitowe, niedożywienie, czy też zmiany skórne i kostne. Aby się nie pojawiały, zaraz po wykryciu celiakii, każdy chory musi przejść na dietę bezglutenową, której powinien ściśle przestrzegać. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *